Wpłata i co dalej? W dyskursie o fundraisingu dużo mówi się o pozyskiwaniu Darczyńców, narzędziach zbierania pieniędzy, o przekonywaniu Darczyńców do wpłaty. A przecież to dopiero po wpłacie rozpoczyna się prawdziwa przygoda Darczyńcy z organizacją.
Darczyńca po wpłacie
Mamy to! Twoje zaproszenie do zmiany świata na lepsze i do wpłaty na cel zostało przyjęte. Darczyńca wpłacił pieniądze. I pamiętasz o wysyłce podziękowań? Ekstra! Dziękuj Darczyńcy po wpłacie. Dzięki temu zwiększysz szansę na zbudowanie pozytywnego doświadczenia Darczyńcy i nawiążesz z nim relację.
Ale dziękuj dobrze. Tak, dobrze – szczerze, autentycznie, w odpowiedni sposób. Bo widzisz, nie każde podziękowanie jest… dobrze odebrane. Mamy dla Ciebie trzy cenne wskazówki, które pozwolą Ci uniknąć czyhających na Ciebie pułapek.
Dziękuj od razu
Tak, to prawda – czas podziękowania się liczy. Największe wrażenie wywierają podziękowania, które trafią do Darczyńcy możliwie szybko po wpłacie. Mówimy tu o przedziale między 24 a 72 godziny. Owszem, automatyczna wiadomość z podziękowaniem bezpośrednio po transakcji też ma swoje uzasadnienie i dobrze jest z niej korzystać. Ale to nie o takie podziękowaniem chodzi, jeśli chcesz mieć wyjątkową obsługę Darczyńców. Bo taki komunikat, który wychodzi automatycznie z systemu, Darczyńca odbiera jako nieosobisty. Oczywiście, możesz korzystać z tego rozwiązania, ale efektu WOW tym nie zrobisz. Uważaj jednak na takie rozwiązania technologiczne, w których Darczyńca otrzyma podziękowania po wypełnieniu formularza ze swoimi danymi, zanim faktycznie dokona wpłaty. To tylko wzmaga poczucie kontaktu z robotem.
Podsumowując, zadbaj o to, by Darczyńca szybko otrzymał od Ciebie podziękowania i by były one osobiste i serdeczne.
Dziękuj Darczyńcy po wpłacie
Dziękuj po każdej wpłacie – i to bez względu na jej wysokość. I miej się na baczności, bo czyha na Ciebie zasadzka “nie opłaca się wysyłać podziękowań za tak małą wpłatę”, szczególnie jeśli Darczyńcy wpłacają na konto lub subkonto organizacji. Pani Aniela przelała nam 10 zł? Eee, to jej nie będziemy nic wysyłać. Taka postawa to chyba najsmutniejsze zjawisko, jakie może spotkać Darczyńcę po wpłacie na konto organizacji. Ale jak Pan Romuald przekazał nam 1000 zł, to napiszemy piękne podziękowania. Otóż, jest to prosta droga do tego, by stracić wiarygodność w oczach społeczności, a także zaprzepaścić szansę na wielu regularnych Darczyńców. Nie idź tą drogą. Dziękuj Darczyńcy po każdej wpłacie.
Personalizacja to więcej, niż imię
Spersonalizowane podziękowania. Spersonalizowane wiadomości. Ble, ble, ble… przecież wszyscy już to wiedzą! Czy jest o czym dyskutować? Tak. Bo wstawienie imienia do treści podziękowań to personalizacja, która jest potrzebna, ale w wielu wypadkach nie wystarczy. Sprawdzi się przy zbiórce celowej lub masowej wysyłce listów okazjonalnych (np. wysyłce listów świątecznych – sprawdź, jak zrobić kampanię świąteczną w organizacji). Jeśli chcesz naprawdę cieszyć się efektami personalizacji w budowaniu długofalowej relacji z Darczyńcą, zdecyduj się na taką formę personalizacji, która będzie odnosić się do czegoś, co wywoła u Darczyńcy prawdziwe poczucie zauważenia i docenienia. Zauważenie sposobu wpłaty, okoliczności tej wpłaty lub celu, jaki wesprą te pieniądze – to dobre tropy. Podążaj za nimi.
Utrzymuj kontakt z Darczyńcą po wpłacie
Bo tak, jak dobra komunikacja w związku nie sprowadza się do raz wypowiedzianego “kocham cię”, tak relacja z Darczyńcą po wpłacie może sprowadzić się do podziękowania oraz, ewentualnie, po jakimś czasie – ponownej prośby o wpłatę. Utrzymuj kontakt z Darczyńcą po wpłacie, czyli zaproś go do subskrypcji newslettera Twojej organizacji, dołączenia do obserwatorów w mediach społecznościowych lub w inny sposób realizowania się jako część społeczności zgromadzonej wokół misji Twojej organizacji.
Powodów, by kontaktować się z Darczyńcą poza podziękowaniem po wpłacie znajdzie się wiele. Ale i tu grożą Ci łatwe do popełnienia błędy z tragicznymi konsekwencjami. Jakie? Mowa o prozaicznej i najczęściej odczuwalnej… bieżączce. Ty toniesz w zadaniach, koleżanka z promocji także, nie ma kiedy napisać, zredagować, wysłać i staje się żyćko, czyli odzywamy się do Darczyńcy jedynie po wpłacie oraz przy okazji kolejnej zbiórki – za pół roku. By utrzymywać kontakt z Darczyńcą po wpłacie przygotuj serię wiadomości, zbuduj świadomy lejek kontaktu po wpłacie. No, i najważniejsze – zrozum wreszcie, że opieka nad Darczyńcami po wpłacie to bardzo ważne zadanie i jak większość tych, które są niepilne, ale ważne, to właśnie to zadanie ma ogromny wpływ na kondycję fundraisingu, jaki prowadzisz.
A jeśli zastanawiasz się, jak rozpocząć w organizacji prowadzenie Klubu Regularnych Darczyńców, zerknij TUTAJ.
Raportuj i pokazuj efekty
Najprostsze i najciekawsze dla Darczyńcy jest właśnie to, co stało się z pieniędzmi, jakie zainwestował w misję, która jest dla niego ważna – misję Twojej organizacji. Pamiętasz o tym w swojej fundraisingowej pracy? Raportując o postępach zbiórki, utrzymujesz Darczyńcę blisko fundraisingowego celu i misji, jaka Was połączyła. Budujesz tym więź opartą na dużo bardziej konkretnych przesłankach, niż emocje wynikające z podziękowania. Z kolei, na tym etapie dzielenie się emocjami nabiera innego znaczenia niż to, które jest na etapie podziękowań. Pokazując Darczyńcy po wpłacie efekty osiągnięte dzięki jego wpłacie i hojności, utrzymujesz w nim żywą satysfakcję z pomagania.
Donoś Darczyńcy także o tym, co dzieje się w całej społeczności. Przez przykłady zaangażowania innych osób utwierdzaj go w społecznym dowodzie słuszności, że pomaganie jest dobre i realnie zmienia świat.
Jak dbać o relacje z Darczyńcą po wpłacie, by ten został z nami na dłużej?
W tym wpisie chcemy skupić Twoją uwagę na pierwszych działaniach, które pomogą Ci utrzymywać i rozwijać relacje z Darczyńcami na dłużej. Działania z tego wpisu to pierwszy krok.
Krok drugi – dołącz do Szkoły Hojności i zostań wykształconym fundraiserem, czyli przestań zbierać pieniądze na wyczucie i miotać się pomiędzy narzędziami fundraisingowymi a akcjami promocyjnymi, które nie działają.
Zainwestuj w praktyczną wiedzą sprawdzoną na innych organizacjach. W Armigerze mamy dla Ciebie propozycję wspólnej nauki – i z nami, i z osobami podobnymi Tobie, z krwi i kości, którzy podobnie jak Ty mierzą się z pytaniem, co zrobić z Darczyńcą po wpłacie. Przed nami IV edycja Szkoły Hojności – start już w styczniu 2025 roku. Dlatego jeśli chcesz zostać fundraiserem na miarę potrzeb Twojej organizacji, kliknij link, aby dowiedzieć się więcej.